Požadavky kladené na WC

Ke standardnímu vybavení dnešní koupelny patří v každém případě klozet (WC, záchod, toaleta) a stále častěji také bidet. Zatímco v rodinných domech je jedna toaleta obvykle málo a za samozřejmost se považuje záchod v každém podlaží (ať již jako součást koupelny, či jako samostatná místnost), jiná může být situace v panelovém bytě.

Hygiena především: Z hygienického hlediska není vhodné vstupovat na toaletu přímo z obytných prostor a už vůbec ne z kuchyně. Místnost je vhodné vybavit hladkými a snadno udržovatelnými povrchy, keramickým obkladem stěn a omyvatelnou podlahou. Nejsou zde vhodné textilie. Trvalejší čistotu, hygienu a snadnou údržbu lze docílit moderními keramickými glazurami či ochrannými vrstvami, odpuzujícími nečistoty. Jejich funkčnost je dána velmi hladkým povrchem, zabraňujícím usazování i těch nejmenších částic nečistot, bakterií a vodního kamene. Příkladem takového řešení může být ochranný povrch Reflex od firmy Keramag. Jeho aplikace na vybrané modely keramických výrobků navýší cenu výrobku řádově o 1000 Kč a vezmeme-li v úvahu úsporu času a radost ze stále čisté a nové koupelny/toalety, není o čem rozhodovat. Zapomenout nesmíme na odvětrávání.

Prostorové nároky: Toaleta jako samostatná místnost si klade sice minimální prostorové nároky, nicméně z hlediska ergonomických požadavků a funkčnosti ji není radno podceňovat. Půdorysné minimum toalety, která má dveře otevírající se ven (doporučeno), činí 80 x 110 cm (nebo 80 x 140 cm, pokud se dveře otevírají dovnitř místnosti).

Úspora vody: Starší typy toalet mívají nádrž na devět litrů vody. Pokud takový záchod používá rodina se dvěma dětmi, spotřeba vody za jeden den se může vyšplhat až na několik desítek litrů denně. Novější typy toalet jsou již vybaveny dvojím způsobem splachování, které lze provést buď pomocí 3, nebo pomocí 6 litrů vody, přičemž tím, že existuje možnost volby spláchnutí lze za rok ušetřit slušné peníze. Nečekejte proto, až vám doslouží starý záchod, ale vyměňte ho za nový s kombinovaným splachováním. Postavíte se tak šetrně nejen k životnímu prostředí, ale s výhledem do budoucna také ke svojí peněžence.

Klozetová mísa: Klozetová mísa může být závěsná, nebo stojící. U stojících záchodových mís je nutné se přizpůsobit danému typu odpadu, který může být vodorovný, svislý či šikmý. Závěsné klozetové mísy představují z estetického i funkčního hlediska optimální řešení. Jejich tvary jsou jednoduché a bez zbytečných výstupků, splachují tišeji a protože jsou mísy umístěny dostatečně vysoko nad zemí, je snadné udržovat v čistotě podlahu pod nimi. Místo nádržky na vodu mají jen ploché tlačítko na zdi a v porovnání se stojící záchodovou mísou lze v jejich případě ušetřit několik cm prostoru.

Napište si o informace.

Podívejte se naše reference námi realizovaných koupelen.