Co je to tepelné čerpadlo?

Definice říká, že tepelné čerpadlo je stroj, který dokáže přeměnit energii ze země nebo ze vzduchu na teplo, a to za velmi výhodných cenových podmínek. Jedna kW elektrické energie vyjde cca na 60 haléřů, což je přibližně jedna čtvrtina ceny, než za kterou nám ji poskytují tradiční dodavatelé. Tepelná čerpadla se dají používat nejen na ohřívání domu, vody, bazénu, ale také chladit v horkém létě či využít na ovládání chytrého domova.

Proč tepelné čerpadlo?

Nejčastějším impulzem pro využití tepelného čerpadla je samozřejmě úspora. Ta může být i velmi značná, pokud na něj napojíte celý dům. Nezanedbatelnou výhodou tepelných čerpadel jsou navíc bezobslužnost – v porovnání s kotlem na uhlí a tím pádem i úspora času.


Tepelné čerpadlo země/voda

Jaké tepelné čerpadlo je po mě nejvhodnější?

  • Výkon čerpadla – je třeba dobře určit, jaký výkon by čerpadlo mělo mít, a to podle toho, na co vše jej chcete použít, jaké máte tepelné ztráty, či jak velkou plochu chcete vytápět
  • Tepelné čerpadlo země/voda má největší účinnost provozu, ale je co se týče pořízení nejdražší. Energii můžeme získávat z vrtu nebo z plošného kolektoru. Vrt je na pořízení dražší, ale nezabere žádné místo na rozdíl od plošného kolektoru.
  • Tepelné čerpadlo vzduch/voda – výhodou tohoto čerpadlo jsou nižší pořizovací náklady a nenáročná instalace, ale nevýhodou je závislost na teplotě vzduchu. Takže nechcete-li si brát druhou hypotéku a nebydlíte na Sibiři, může to být pro vás zajímavá volba
  • Tepelné čerpadlo voda/voda – jak již název napovídá, získává z vody, ideálně ze studny. Ale pozor – zde je nutné mít studny dvě a při současných klimatických podmínkách, kdy vám reálně hrozí vyschnutí studny, to asi není to pravé
  • Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch – zjednodušeně řečeno klimatizace, která je v zimě schopná pracovat i obráceně. Hodí se hlavně na přitápění na jaře a na podzim, ale v případě domů s nízkou tepelnou ztrátou a řízeným větráním je tento způsob vytápění čím dál častější. Navíc je investičně rozhodně nejvýhodnější.

Na co si dát pozor?

Jednoznačně na firmu, u které si hodláte čerpadlo zakoupit, která vám jej bude instalovat a případně se o něj také starat. Zde rozhodně není prostor na nějaké úspory. Tepelná čerpadla nejsou malou investicí, a pokud byste se snažili ušetřit, může se vám stát, že nebude vůbec fungovat, nebo jen chvíli, a v případě nějakého pozdějšího servisu se nedovoláte a pokud ano, v ceně se vám objeví kromě ceny za servis také cena za dopravu. Proto pro výběr firmy je dobré vybírat firmu ze svého okolí a mít dostatek referencí.

Projděte si recenze, reference, podívejte se na předchozí práce, na nabídku, klidně si firmu oťukejte ze všech stran, ať pak nejste překvapení a zklamaní.